Jak zjistit, jestli je pozemek vhodný pro umístění tiny housu
Varianty “bez papírování”:
1) Pozemek, na kterém už hlavní stavba stojí
Na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavitelném území, kde již hlavní stavba stojí (rodinný dům nebo rekreační) lze bez dalšího papírování postavit stavbu vedlejší, do 40m2 zastavěné plochy. Výhodou je, že tato stavba spadá ve stavebním zákoně do “drobných staveb” (svojí velikostí) a většinou na ní nejsou žádná přísná kritéria stran sedlové střechy atd. Bohužel v této variantě nesmí stavba sloužit pro bydlení ani pro podnikatelskou činnost. Může se ale jednat o zahradní domek s pobytovou místností, nebo cokoliv, co rozšíří rodinné bydlení nebo rekreaci.

Zahradní domek u Nikol Leitgeb
Detailněji, co je nového u stavebního zákona si můžete přečíst tady:
2) Pokud má územní plán “prvky regulačního plánu” a je určen pro rekreaci
“Stavba, včetně základové konstrukce, do 55 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky na pozemku, který je určen rozhodnutím o povolení záměru, územním plánem s prvky regulačního plánu nebo regulačním plánem pro způsob využití jako plochy rekreace, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku.”
Co to prakticky znamená: můžete si postavit na pozemku, který je určen pro rekreaci, stavbu pro rekreaci do 55m2. Ale pozor, územní plán dané obce musí být „s prvky regulačního plánu“, což ne každý je. A je tedy nutné územní plán dodržet, tedy to, jak bude stavba vypadat a případně i její umístění, pokud bude definováno. Zároveň pozor na další omezení, jako jsou třeba ochranná pásma lesa, vody atd. Pokud tedy dodržíte tyto podmínky, nepotřebujete se stavebním úřadem nic projednávat. Jinými slovy si obec již do regulačního plánu dala podmínky, které chce, aby stavby splňovaly. Dozvíte se tam tedy, zda můžete mít pultovou střechu, jestli jste omezení velikostí (a to pozor i minimální) atd.
V tomto případě žádné papírování ani povolení nepotřebujete. Je ale dobré si stejně vždy na stavební úřad dojít, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku i ve vašem případě.

Fashion Line Double od výrobce Koma Modular
Varianty s “papírováním”:
1) Pozemek určený územním plánem pro rekreaci
Pokud je pozemek v územním plánu určený pro rekreaci (rodinnou nebo individuální) a jedná se o hlavní využití pozemku, je to ideální pozemek. Často bývá rekreace uvedena i jako “podmínečné využití”, pak je potřeba zjistit podmínky, za kterých vám toto využití dovolí.
Proč je pro mě důležitá rekreace a nemůže být bydlení?
Může být obojí, ale rekreace je jednodušší. Na bydlení jsou kladeny vyšší kritéria, z hlediska stavebního zákona musíte dodržet i ta, která se týkají i interiéru - tedy půdorysu. Jedná se např. o nutnost dodržení normy na světlou výšku v místnostech, velikost pokoje, nároky na spaní a zádveří. V případě tiny domku se tyto podmínky splnit dají, ale chce to hodně kreativity a zbytečná omezení a i finance navíc. Proto je rozhodně výhodnější jít cestou rekreace.
Pokud tedy mám pozemek, který je určen pro rekreaci, stačí mi zjistit si, co říká na charakter budovy územní plán. Zda si stanovuje podmínky na sklon střechy, velikost domu, design atd. Často se setkáte s pojmem “venkovský charakter” nebo “nenarušující okolní architekturu”, v těchto případech je potřeba doptat se přesně na stavebním úřadě a zjistit, co tím myslí. Může se stát, že vám řeknou, že tiny house je moc malý a nehodí se do zástavby nebo vám v lepším případě jen řeknou, že je potřeba, aby měl sedlovou střechu.

Tiny house Světák s vlastní SPZ, ideální pro rekreaci
Raději mimo CHKO
Čemu je potřeba se vyhnout, je CHKO. Jejich příručky pro stavbu jsou plné klasických roubenek, do široka rozkročených domů se sklonem střechy 45 stupňů, malými okny atd. Pokud je pozemek v chráněném území, počítejte s tím, že to nebude jednoduché si tiny house prosadit a spíše to bude nemožné.
Pokud splníte charakter domu a váš obrázek vám na úřadě posvětí, váš tiny house spadne do Jednoduchých staveb. Potřebujete tedy projektovou dokumentaci od autorizované osoby, vyjádření životního prostředí a souhlasy sousedů. Pak můžete žádat o zrychlené povolení stavby, na které má úřad 30 dnů. Stavbu je následně potřeba kolaudovat.
2) Pozemek, na kterém už hlavní stavba stojí
Máte-li pozemek, na kterém už stojí stavba pro rodinné bydlení, můžete pro bydlení využít nový pojem ve stavebním zákoně a tím je “výměnek”. O co se jedná?
- stavba pro bydlení do 80 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky nejvýše s jedním nadzemním podlažím, bez podsklepení, na pozemku rodinného domu, která je se stavbou rodinného domu funkčně spojena a je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, pokud nejde o stavbu pro podnikatelskou činnost a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu; požadavky územního plánu na sklon střechy stavby se nepoužijí
a) typicky se jedná o výměnek,
b) výměnky, resp. malé domky, které je možné postavit na pozemku u stávajícího rodinného domu na jednom stavebním pozemku (startovací bydlení, event. vícegenerační bydlení), podmínkou je vzájemné funkční propojení,
c) vazba na pozemky určené již dřívějším rozhodnutím k zastavění rodinným domem eliminuje riziko umisťování tohoto typu záměrů v oblastech nevhodných či neurčených pro výstavbu (například ve volné krajině); zároveň se jedná o pojistku, aby nedocházelo k vytváření „obytných kempů“ v místech pro tento účel neurčených,
d) tuto stavbu výminkového bydlení není možné využívat za účelem zisku jako podnikatelskou činnost, čímž dojde mimo jiné k eliminaci rizik souvisejících s problematikou poskytování krátkodobého ubytování,
e) pro tuto funkci bydlení je vhodné použít tzv. modulové domy, popř. jiné výrobky plnící funkci stavby,
f) na stavby sloužící jako výminkové bydlení se nevztahují požadavky územního plánu na sklon střech, neboť v opačném případě by mohlo dojít k nepřiměřenému omezení výběru možných modulových domů, které by bylo možné pro účely výminkového bydlení v tomto režimu využít,
g) výměnky vyžadují povolení stavebního úřadu, ale není k nim nutná autorizovaná projektová dokumentace (postačí od neautorizované osoby se vzděláním a praxí) a nekolaudují se,
Pokud mám tedy pozemek, kde již hlavní stavba stojí, jak ho můžu využít pro tiny house:
a) pokud se jedná o pozemek s rodinným domem, můžu využít pojem “výměnek” a postavit tiny house jako další stavbu pro bydlení. Potřebuju projekt neautorizované osoby, povolení a nemusím však kolaudovat a nemusím dodržet územní plán (sklon střechy atd.) Jedná se o jednoduchou stavbu.
b) pokud nepotřebuji využít tiny house pro bydlení, můžu ho umístit jako vedlejší stavbu bez papírování. Jedná se o drobnou stavbu.
Pokud mám “jen” stavební pozemek:
a) pokud je určen pro rekreaci a splňuje požadavky na tiny house (hmota, sklon střechy atd.) můžu ho umístit. Potřebuji projekt autorizované osoby, povolení a kolaudaci. Jedná se o jednoduchou stavbu.
b) pokud je určen pro bydlení a splňuji požadavky na tiny house, (hmota, půdorys, sklon střechy atd.) můžu ho umístit. Potřebuji projekt autorizované osoby, povolení a kolaudaci. Jedná se o jednoduchou stavbu.

Minimalistická chatička Le Chalet Noir
JAK A KDE ZJISTÍM, JESTLI VYBRANÝ POZEMEK VYHOVUJE KRITÉRIÍM
Musím prostudovat územní plán, grafickou i textovou část.
Chcete zjistit, jestli je pozemek, o který se zajímáte pro tiny dům vhodný? Na kodu.cz to můžeme vyřešit kompletně za vás od A do Z. Pozemky, které najdete na KODU, jsou pro umístění tiny domů přímo vhodné a nebo mají vždy uvedeno, za jakých podmínek zde lze tiny dům umístit.
Případně - pokud chcete celému procesu věnovat svůj čas a energii, zveme vás do našeho online kurzu “Domek si vyřídím sám/a”. V členské sekci dostanete přesný návod krok za krokem (texty a videa), abyste si tiny house zvládli na úřadech vyřídit sami, bez naší pomoci.
CO DALŠÍHO JE DOBRÉ ZVÁŽIT?
VYBRAT SI DŮM VHODNÝ PRO MOJE POTŘEBY
Vybrat si dům, který je pro mě vhodný — počet lidí, kteří budou dům obývat a uvědomit si, jakým způsobem v něm budou žít, jaké potřebují místo a zázemí. Co je a co není důležité. Zda mi záleží na skladbě materiálu (eko nebo dostupnost), jaký preferuju druh vytápění, zda chci domek mobilní nebo je mi to jedno, zda jsou pro mě důležité moderní technologie a chci je využít, zda si chci vybrat už z hotových a vymyšlených domů nebo si chci všechno vymyslet sám/a na míru. Projděte si jednotlivé domy výrobců, ty vhodné pro bydlení najdete TADY, s orientací mezi dodavateli, odlišnostmi, v cenách i materiálech vám rádi pomůžeme, napište nám!
ZA JAK DLOUHO BUDU MOCT BYDLET?
Mnoho výrobců dokáže tiny domy vyrobit okolo 3 měsíců. Předem si u výrobce ověříme jeho aktuální výrobní kapacity.
Po zajištění financování, za vás KODU dům u výrobce objedná. Pokud dům nehradíte ze svých zdrojů, uhradíte přes nás zálohu domu z částky kterou načerpáte z banky. Po úhradě výrobce stanovuje termín, ke kterému vám dům dodá. Legislativa trvá většinou min. 2 měsíce. Také záleží, jestli je pozemek zasíťovaný nebo ne a počítat tedy i s časem na dotažení sítí. Některé procesy ale můžou běžet současně.
Jakmile je dům vyrobený, můžete si jej osobně prohlédnout u výrobce, nebo vám zašleme fotodokumentaci. Výrobce obdrží další část platby za dům. Po instalaci na pozemek vám dům předáme a výrobce od KODU dostává poslední část úhrady.

Výroba tiny housu v Truhlářství Rillich
K DOMU SE MI MŮŽE HODIT
Doporučujeme rovnou zvážit pořídit k domu třeba:
1. mobilní terasu (nemusíte ji složitě přichycovat a snadno ji složíte i rozložíte. Z jednotlivých částí lze také vytvořit nájezdovou plošinu a další prvky, které se vám případně můžou hodit.
2. chytrou kliku, kdybyste dům chtěli i pronajímat třeba na glamping
3. off-grid řešení pro místa bez připojení na sítě (elektřina, voda, odpady)
4. venkovní saunu
5. vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon Kokoza
CO VYŘEŠÍM NA KODU?
Všechno!:) jsme tady proto, aby se tiny bydlení mohlo stát běžným způsobem života a celý proces byl pro všechny strany co nejhladší.
Najdeme pozemek — vybereme vhodný dům a jeho řešení — vyřešíme papíry — zajistíme financování — komunikujeme s výrobcem a hlídáme průběh zakázky — instalaci domu na pozemek.
Co všechno KODU nabízí a jak naše služby fungují si můžete prohlédnout tady.
Zpátky na blog kodu.