Znáte (a splňujete) povinnosti, které jsou spjaté s glampingem?
Tyto řádky jsme připravili pro všechny, kteří chtějí provozovat glamping v souladu s pravidly krátkodobých pronájmů. K tomuto tématu jsme si přizvali Šimona Vavřičku, Head of Sales | Co-owner společnosti Blahobyty. A kdo jsou Blahobyty a proč mají k tématu co říct? Pokud chcete investovat do stále lukrativnějšího prostředí servisovaných apartmánů, Blahobyty jsou váš partner od samotné akvizice až po průběžnou správu. Díky vlastním technologickým řešením a zaměření na prodloužené pobyty pro firemní i běžné cestovatele garantují špičkové služby pro hosty a vysokou obsazenost a dlouhodobou výnosnost pro majitele apartmánů.
Foto: Blahobyty.cz
Společnost Blahobyty také vydala výborný e-book "6 tipů pro ubytovatele v soukromí."
V e-booku je pod drobnohledem šestice povinností, které se vážou ke krátkodobým pronájmům, jde o:
1. Živnostenské oprávnění
2. Vedení domovní knihy
3. Oznámení ubytování cizince
4. Odvod poplatků
5. Daňová povinnost
6. Doklady
Šimona Vavřičky se jdeme ptát na to, jak se tato šestka povinností vztahuje na glamping a tiny housy.
Kodu: Nejvíce nás zajímá glamping – tedy krátkodobé pronájmy v samostatně stojících malých dřevostavbách. Platí na to stejná pravidla?
Š.V. Co se týče označení provozovny, nutnosti živnosti, vedení knihy hostů atd, pak určitě ano. Co se týče vůbec možnosti provozovat v takovém objektu ubytovací služby, zde si netroufnu říci definitivně ano či ne.
1. povinnost z e-booku: Živnostenské oprávnění
Pokud vykonáváte ubytovací činnost za účelem zisku, je povinností si zřídit IČO na živnostenském úřadě. Živnost v odvětví ubytování v soukromí spadá do sektoru Ubytovací služby a jedná se o volnou živnost, kterou stačí pouze ohlásit živnostenskému úřadu. (Jak na to a co k tomu potřebujete, naleznete v e-booku).
Foto: Fashion Line Double od výrobce Koma Modular
Kodu: Co to je ubytování v soukromí? Má to nějaké limity? Počet dní nebo tržba za nějaké období? Nebo stačí, že jednou za peníze pronajmu svůj dům na týden?
Š.V. Pokud majitel objektu (u nás bytu) je podnikatel a provozuje ubytovací služby, pak i týden je ubytování. Jde předně o definici podnikatele (tedy někdo, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku).
- Například u pobytů delších než 60 dní není již nutné odvádět místní poplatky.
Zde ještě úryvek z právní rešerše dělané advokátkou Mgr. Ing. Anetou Kubínovou:
"Na začátku pronajímání přes online platformy se vedla odborná diskuse, zda je pronajímání přes online platformy spíše pronájmem nebo ubytovací službou, a tedy zda je k pronajímání přes online platformy třeba živnostenského oprávnění na volnou živnost č. 55, ubytovací služby. Aktuálně existuje převažující názor, že se ve většině případů bude jednat o ubytovací služby (viz např. Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 19.8.2021, sp. zn. 6 Af 20/2020); o pronájem by se mohlo jednat pouze v případě, kdy by v bytě byly poskytované pouze dlouhodobější pronájmy nebo střednědobé pronájmy. Volnou živnost č. 55, ubytovací služby, lze podle nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, provozovat v ubytovacích zařízeních, ale i v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci."
2. povinnost z e-booku: Vedení domovní knihy
Dalším krokem je založení domovní knihy. V té je třeba evidovat pobyt každého cizince. Zároveň je třeba ji na žádost předložit (např. při kontrole policisty). Nezapomeňte si tak vždy kontrolovat pravost zapsaných údajů, které vám hosté předloží.
Kodu: Domovní kniha, je to opravdu nutnost? Týká se to jen nějakých ubytovacích služeb? Protože v hotelu po mně nic nechtěli, nikam jsem se už nepodepisovala.
Š.V. Ano, každý provozovatel ubytovacího zařízení je povinen vést knihu hostů.
3. povinnost z e-booku: Oznámení ubytování cizince
Nyní máte založenou živnost, máte založenou domovní knihu a chystá se k vám první host ze zahraničí. Zákon říká, že ubytované hosty je třeba nahlásit na policii, v případě podnikatelů je to povinné elektronickou formou.
Kodu: Píšete, že jsou informace aktuální k lednu 2024, chystá se v tomto ohledu nějaká změna?
Š.V. Ano, chystanou změnou bude online registr ubytovaných hostů e-Turista, který přinese nejspíše i nějaké legislativní změny.
4. povinnost z e-booku: Odvod poplatků
Nyní máte ohlášenou živnost, vedete domovní knihu a chystá se k vám první host z ciziny, jehož pobyt oznámíte policii. V tuto chvíli je třeba myslet na platbu místních a jiných poplatků. Jaké poplatky je třeba platit? Není jich věru málo - od poplatků obci, přes odvoz odpadu až po rozhlasové či televizní přijímače atd.
5. povinnost z e-booku: Daňová povinnost
Každý podnikatel musí každý rok přiznat a zaplatit daně týkající se podnikání v ubytovacích službách. Rozsah daní, na které je třeba myslet, je veliký a specifický pro každého podnikatele. Například pokud jako majitel ubytovacího zařízení obsluhujete nemovitost autem, platí pro vás povinnost platby také tzv. silniční daně. Jaké daně zejména musím platit, si zkontrolujte v e-booku.
6. povinnost z e-booku: Doklady
Jde o drobnost, ale důležitou - nezapomeňte, že hostitel musí být pokaždé připraven vydat hostovi doklad. Neplátci DPH vydávají doklad o poskytnutí služby, plátci DPH vydávají daňový doklad. Často se stává, že host doklad nevyžaduje. Nicméně pokud o něj požádá, musíte jeho přání splnit a doklad vystavit.
Kodu: Nabízí nebo uvažují Blahobyty o tom, že budou nabízet svoje služby i pro glampingové objekty kdekoliv v republice?
Š.V. Blahobyty fungují jen v Praze. Umíme se perfektně starat o byty a bytové domy v Praze. Bohužel Glamping je pro nás úplně jiná disciplína.
Děkujeme Šimonovi Vavřičkovi z Blahobytů za odpovědi! A my v Kodu budeme nadále ve střehu a ohledně spuštění e-Turisty a všech návazných změn se na našem blogu dočtete vše důležité.
Hledáte pro své glampingové podnikání vhodný pozemek či domek? Rádi vám poradíme a celým procesem vás provedeme. Ozvěte se nám na moje@kodu.cz a rozjeďtě svůj glampingový byznys rychleji a hladce.
Zpátky na blog kodu.