Chci tiny house [tajny haus]?
První článek, který byste si měli přečíst když jste se o tiny housech dozvěděli a máte první otázky.
Chci tajny?
1. Potřebuji vyřešit bydlení.
2. Změnila se mi rodinná situace. Rozvedl/a jsem se a musím si najít bydlení. Nájmy ve městě jsou vysoké a hledám dostupnější variantu. A pokud si to budu moct dovolit, rád/a bych platil/a za vlastní. Nevím, co bude dál, kde budu, s kým budu.
3. Jsem single rodič s jedním nebo dvěma dětmi a nedává mi smysl bydlet v bytě ve městě. Nemám na svůj vlastní, nájem je vysoký a vím, že stejně chci být hlavně venku.
4. Pracuju na homeoffice. Sedím pořád doma, sním o zahradě, o sezení u ohně, o krásném výhledu, o tichu. Pracovat můžu odkudkoliv.
5. Chci mít zázemí v přírodě, kam budu často jezdit. Ale nechci se starat o velký dům, platit dvoje platby za energie, za můj byt a ještě za chatu, nechci dát hodně peněz za vybavení, údržbu, chci jenom zázemí v přírodě.
6. Hledám řešení bydlení pro svoje rodiče nebo prarodiče.
ALE! Nedosáhnu na velkou hypotéku, nechci se starat o dům, nechci se vázat, nechci platit vysoké poplatky za energie. Chci tajny? A co to vlastně je? A co k tomu potřebuju?
Co to tajny je?
Tiny house — čti tajny haus — je malometrážní bydlení. Zastavěná plocha často bývá od 15–25 m2. Užitná, díky spacímu patru, bývá větší. 25m2 je dáno tím, že podle stavebního zákona, pokud máte na pozemku rodinný nebo rekreační dům, můžete si vedle něj postavit vedlejší stavbu bez papírování do 25m2. To se změní novým stavebním zákonem od 7/2024 na 40m2.
Další „omezení“ jsou dána přepravou. Stavba může být jen tak velká, aby se dala vyrobit v hale a v celku přepravit na místo určené. Proto také název „mobilní dům“. I když jsou už takoví výrobci tiny domků, kteří vymysleli domek na díly, který vám na pozemku sestaví. Nebo vy sami ;-).
To, jak bude na pozemek dům přepraven, je právě dáno jeho velikostí a váhou. Čím větší a těžší, tím složitější. Pozor na některá úskalí cest, jako jsou mosty, zatáčky, podjezdy…. Přeprava na místo je jedna věc a usazení na to „pravé“ zase druhá. Tam pak může být ve hře buď jeřáb, nebo pokud má dům kolečka, táhne ho traktor, menší varianty dokonce solidní SUV.
Některé domy jsou mobilní samy o sobě, tedy už mají kolečka, tzv. podvozek. Ten je buď součástí domu a můžete s ním tedy hýbat a cestovat podle libosti. Dům také můžete na místě nechat z podvozku sundat, pokud chcete.
To cestování podle libosti má také určité náležitosti, ale o tom až jindy.
Mezi tiny domy patří také maringotky, kontejnerové domy (recyklace lodních kontejnerů), jurty a jiné malé obytné stavby. Cenové rozpětí je velmi široké podle standardu, kvality zpracování, míry energetické náročnosti. Jestli si dům koupíte jen v základu a zbytek si “doděláte”, nebo jej budete chtít plně vybavit. Domy, které najdete na kodu, už prošly našimi kritérii, jsou od kvalitních výrobců a velká část z nich je v nízkoenergetickém standardu, tedy měsíční náklady na energii budou výrazně nižší než ty, které jste nyní zvyklí platit v nájemním bytě.
Co všechno se do tak malého domku vejde?
Překvapivě všechno, co doopravdy potřebujeme. A o tom to hodně je. Možná je to cesta, jak si uvědomit, co je pro mě opravdu důležité, co opravdu potřebuji. Základní věci, jako kuchyň (v různých škálách vybavení), sociální zázemí (sprcha a wc), postel, stůl, židle a úložný prostor jsou v jakýchkoliv metrech. Pak už se vše liší jen opět velikostí:)
Jak velkou potřebujete kuchyň? Kolik potřebujete úložného prostoru? Potřebuji oddělenou místnost? Ve vyšších stavbách je výška stropu využita jako spací patro, tedy dole vzniká obýváček a schody do něj často slouží jako další chytré úložné systémy. Ve větších stavbách je dokonce i samostatný pokoj. To, jak je stavba uvnitř uzpůsobená je také určující, pro jaký účel ji můžete využít. Pokud totiž potřebujete na pozemek postavit domek formálně určený (a schválitelný) k trvalému bydlení, bude muset i uvnitř vypadat jinak, než pro rekreační účely. I to je dáno stavebním zákonem. Jedná se o světlou výšku, oddělení WC dvěma dveřmi od jídelní místnosti, oddělení vstupní části od obytného prostoru, jinými slovy potřebujete předsíň nebo zádveří.
Vybavit chytře tak malý prostor je opravdu oříšek. Velká část výrobců už dnes dokáže dům dodat kromě základní varianty také s mnoha prostorovými vychytávkami, které usnadní užívání. Pokud chcete tiny dům obývat dlouhodobě, je dobré jít cestou vestavěného nábytku na míru. Mnoho výrobců, které u nás najdete, počítá i s interiérem a všechno u nich chytře zapadá. Každý centimetr se počítá. Je to o vašich potřebách a také přístupu, chci si vše vyřešit sám nebo chci “jen ladit detaily” a to zásadní nechat rovnou na výrobci, který se mi líbí?
Dá se tajny obývat celoročně?
Jednoznačně ano! Nejčastěji se jedná o klasickou, jen zmenšenou dřevostavbu, která má i stejnou trvanlivost, tedy ve vysokých desítkách let. Ovšem neplatí to u všech domků. Některé jsou vyrobené jen k sezónním rekreačním účelům nebo se dají používat i v zimních měsících, ale za cenu, že neustále topíte, abyste nezmrzli. Je proto potřeba dobře si vybrat, sledovat konstrukci, skladby stěn, zateplení, typ oken atd. U každého z domů v nabídce kodu tuto informaci v popisu najdete, nebo se nás zeptejte ("mailto:moje@kodu.cz")! Mnoho výrobců vyrábí dnes domy v nízkoenergetickém standardu, tedy v chladném počasí opravdu často stačí jen “škrtnout sirkou a je teplo”:)
Co se týče způsobu vytápění i v tom jsou rozdíly. Může být již vestavěné podlahové topení, nebo kamínka na tuhá paliva, přímotopy, klimatizace nebo různé kombinace. Využívají se moderní technologie, která vám zatopí ještě před příjezdem, nebo budou kontrolovat, aby vám v domku v zimě nezamrzla voda. Rozhodně ale platí, že vytopení tak malého prostoru je nesrovnatelně rychlejší a levnější než v klasickém bytě nebo domě.
A co sítě? Odpady, elektřina a voda?
Tady je odpověď stejná jako u každé jiné stavby. Buď se můžete připojit na jakékoliv sítě, tedy vodovod, kanalizaci a elektřinu nebo zvolit variantu částečně nebo plně “off-grid”, nebo-li ostrovní, tedy soběstačnou. Výhodou je, že tyto varianty již výrobci sami nabízí, tedy nemusíte ji řešit s někým jiným a až po stavbě. Můžete si vybrat domeček, který je již plně vybaven a připraven fungovat odkudkoliv a kdekoliv celoročně bez sítí. Má již na střeše solární panely, vyřešené vaření i odpadní vodu atd. Možností je v tomto druhu několik a stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Off-grid varianty jsou cenově dražší, ale nabízí vám plnou svobodu a nemusíte řešit žádné přípojky a žádosti o ně, tedy žádné papírování v místech, kde přípojky nejsou nebo byste o ně žádali minimálně několik měsíců.
A jak si mám ten správný domek vybrat?
Výrobců je na českém trhu dnes už kolem stovky a tak se mezi nimi zorientovat a vybrat si toho správného může zabrat hodně času a energie. Před výběrem je dobré si ujasnit, jak budu svůj tiny dům využívat. Jen rekreačně? Na bydlení? Na pronájem/glamping? Kolik lidí ho bude obývat? Mám na pozemku možnost připojení na všechny sítě? Chci být soběstačný/á? Jak moc chci velké skleněné plochy (v zástavbě asi jiné než u lesa) Jaký typ fasády se mi líbí? Záleží mi na ekologičnosti výroby a následného provozu? Budu ho obývat celoročně?
Je dobré znát příběh výrobce, zda má již za sebou spokojené zákazníky a taky zda je možné si dům vyzkoušet a / nebo fyzicky prohlédnout. Zjistit, jak na mě působí (výrobce i domek :)

Určující pro design domku je také typ pozemku. (pomůže mít předvýběr — a ten jsme pro vás udělali my — a pak se orientovat typem pozemku, co se tam hodí a co ne — okolní zástavba atd.)
Nejkratší cesta k tiny bydlení je obrátit se se svými potřebami rovnou na nás ("mailto:moje@kodu.cz") a my vám rádi pomůžeme a celý proces od výběru pozemku, vhodného domu, financování až po umístění na pozemek za vás vyřešíme rovnou v ceně tiny domu (stejná jako u výrobce). Ohlídáme za vás výrobu a garantujeme, že svůj dům dostanete, i kdyby se výrobce z jakéhokoliv důvodu dostal do nesnází.
A kam si tajny můžu dát?
Ideálně na pozemek!:) Tady je potřeba rozlišit, jestli se jedná o domek, který nemá kolečka nebo má.
Tajny bez koleček — ten je možné umístit jen na zastavitelné nebo zastavěné území. To určuje územní plán, který je vyvěšen vždy na stránkách dané obce. Pokud na takovém pozemku už nějaká stavba stojí, pak máte vyhráno a můžete tiny house umístit jako stavbu vedlejší bez řešení s úřady (jak takový pozemek najít, pokud si nevyberete u nás na platformě, třeba k dlouhodobému pronájmu mezi kamarády nebo v rámci rodiny, se dočtete v tomto návodu). Je jen potřeba dodržet rozměr do 25m2 a odstup 2m od sousedního pozemku. Je dobré o tom ale souseda obeznámit, protože dobré sousedské vztahy jsou nejvíc.
Pokud na pozemku ještě nic nestojí, je to o trošku delší proces, ale rozhodně nic, co se nedá zvládnout. I tady je potřeba řídit se územním plánem. Tam se dočtete, jaký typ domku může na daném pozemku stát — zda pouze pro trvalé bydlení nebo může být i rekreační, jaký sklon musí mít minimálně střecha, případně další „omezení/nařízení“ jak má domek vypadat. Když se jedná o tradičnější vesnici, většinou se řídí okolní zástavbou, aby se nenarušil ráz obce — tedy pokud tam sousedi všichni mají bílou fasádu a červené střechy, měl by být i váš domek takový. Na druhou stranu v horách, kde jsou samé roubenky nebo dřevem obložené domy, bude třeba opět ladit k nim. Ve městech to bude i natočení vchodu, omezení oken k sousedům atd. Nejlepší je vždy dojít na příslušný úřad — stavební i územní a na vše co vás zajímá se doptat. Ideálně tam už svůj vysněný domek ukázat, zda je to průchozí a pokud ne tak z jakého důvodu. I s tímto vám rádi pomůžeme, napište nám("mailto:moje@kodu.cz")!
Když máte jasno v tom, jak domek bude vypadat (fasáda, sklon střechy, rozmístění uvnitř — zda trvalý nebo rekreační) stačí podat žádost o územní souhlas s umístěním výrobku plnící funkci stavby. Protože se jedná o mobilní domek, který se nestaví u vás na pozemku, ale v hale výrobce, nežádáte o povolení stavby (stavební povolení nebo stavební ohláška) ale jen o povolení s umístěním „výrobku plnícího funkci stavby— domu“ na pozemku. K tomu vám postačí jednoduchý projekt a dokumenty, které získáte od výrobce. Po získání povolení, umístíte domek na pozemek a po zákresu geodeta, podáte na katastr nemovitostí. Po zapsání domku do katastru se stává domek nemovitostí, a tedy s ním zacházejte jako s každým jiným domem. Máte v něm uložené peníze, můžete jím ručit, pojistit ho atd.
Pokud si pro svůj dům chcete pozemek dlouhodoběji pronajmout, zápis do katastru nemovitostí není potřeba. I když zákony jsou v tomto sporné. Vše nad 16m2 by mělo být v katastru zapsáno, na druhou stranu rekreační chatky či mobilní domy v kempech také nemusí být zapsány. Pro správnost je lepší se informovat na konkrétním úřadě, který k vašemu pozemku spadá. Metodika v tomto zatím bohužel není jednotná. I v tom si kodu klade dlouhodobé cíle, usnadnit život lidem, kteří chtějí v tiny domy užívat a postupně se státem a obcemi vyjednat co nejpříznivější podmínky.
Tajny na kolečkách — pokud máte mobilní dům jako přívěs či karavan, splňuje tedy náležitosti vozidla, a vlastně ho parkujete a nestavíte. Stavební úřad takový dům tedy nezajímá. Nesmí být ale nic spojeno se zemí, tedy nejen mobilní dům, ale ani sítě. Musí se tedy jednat o samostatně fungující jednotku — tedy plně offgrid variantu mobilního domku na kolech. Ideální je, když má i SPZ (i když ta je důležitá hlavně pro pohyb na komunikaci, ne na parkování). I tady ale není úplně ideální zaparkovat u lesa nebo na louce. Stále je dobré respektovat hranice zastavitelnosti či volit svědomitě parkovací místo s ohledem na přírodu, výhledy a okolí. Na dům na kolech s SPZ si můžete vzít i leasing. Pokud vás tahle varianta zajímá, napište("mailto:moje@kodu.cz").

Kde najdu vhodný pozemek?
No a to je oříšek:) Najít ten pravý pozemek je to nejdůležitější. Pro každého je důležité něco jiného, proto neexistuje ideální pozemek pro všechny. Někdo chce pozemek v zástavbě, mít blízko školku nebo zaměstnání, jiný hledá samotu, výhled. Někomu více vyhovují hory, jinému nížiny. A takových kritérií je spousta. Co je velkou výhodou tajny domků, je také možnost jednoduše změnit pozemek a dům si postavit jinde, pokud zjistíte, že pozemek vaší situaci z různých důvodů už nevyhovuje. Prostě si dům zase naložíte a postavíte tam, kde vám bude líp. Z tohoto důvodu, si pozemek můžete i jen pronajmout! Zkusit si bydlet v tiny domě a až když zjistíte, že vám místo i dům vyhovují, můžete si třeba pozemek koupit nebo už vědět, co dál hledat. Pokud budete volit variantu pronájmu pozemku nebo plánujete místa měnit, jděte rovnou do offgrid varianty, tedy domku, který napojit na sítě nepotřebuje a dává vám větší svobodu a soběstačnost. Pak budou změny opravdu snadné.
Tiny dům se na pozemek staví buď tedy na vlastním podvozku (kolečka), nebo na zemní vruty (jednodušší, rychlejší a levnější varianta, ale záleží na váze domu a podloží) nebo na betonové patky. S vybranými výrobci, když už pozemek máte a nebo si jej u nás nebo svépomocí najdete, můžete opravdu za 2–3 měsíce bydlet. U pozemků, které umisťujeme na kodu, najdete rovnou už varianty domů, které jsou na daný pozemek vhodné.
A jak to celé zaplatím?
Velkou výhodou je právě dostupnost. Tiny domky jsou díky své velikosti finančně velmi dostupné. Je levné je udržovat a spotřebují velmi málo energie na vytápění. Stačí jim malý pozemek a klidně jen k pronájmu.
Pokud si vyberete dům do hodnoty 1.5 mil Kč, snadno vám zajistíme celé jeho financování, i pokud nemáte čím ručit. Každopádně s ručením je financování vždy výhodnější, to je potřeba říci. Tím, že ale kvalitní nízkoenergetický tiny dům stojí třeba právě kolem 1.5 mil, dává smysl zeptat se v rámci rodiny, jestli nemáte nemovitost nebo pozemek, který poslouží jako zástava a financování a měsíční splátku domu vám zlevní. Různé modely financování najdete v tomhle článku, který vám pomůže se v situaci a vlastních možnostech zorientovat a určitě doporučujeme si jej pročíst. S nalezením nejvhodnějšího financování pro vaši situaci vám samozřejmě rádi pomůžeme, ozvěte se ("mailto:moje@kodu.cz") a nabídneme vám možnosti nejvhodnější právě pro vaši situaci.
A co hodnota a trvanlivost?
S ní je to stejné jako u domu. Pokud si zvolíte kvalitní tiny dům a kvalitní materiály, bude mít stejnou životnost jako velká dřevostavba. A peníze v máte uložené stejně, jako v každé jiné nemovitosti. Pokud si tiny zapíšete do katastru, jedná se o nemovitost. Jen ji můžete jednodušeji prodat nebo pronajímat, pokud se vaše situace a potřeby změní. Právě díky své velikosti a mobilitě. I to brzy vyřešíte u nás na kodu!:)
Co všechno kodu nabízí a jak naše služby fungují si můžete prohlédnout tady.
Zpátky na blog kodu.